Przejdź do treści
Strona główna » Mentalista – Camila Lackberg, Henrik Fexeus

Mentalista – Camila Lackberg, Henrik Fexeus

Mentalista to powieść, na którą długo czekałam. Camila Lackberg rozkochała w sobie czytelników, budując niesamowity klimat szwedzkiego miasteczka zmagającego się z grasującym mordercą. Dała się poznać jako mistrzyni intryg, zagadek i grania na nosie czytelnikowi. Mentalista jestem dziełem duetu pisarskiego, Henrik Fexeus ekspert z dziedziny psychologii, prawdziwy mentalista, specjalista od sztuczek i mowy działa. Jak więc wypadnie książka? Czy autorzy będą nam czytać w myślach? Kim tym razem będzie morderca? Na jakie niebezpieczeństwa będzie narażony Sztokholm? Czy Mentalista naprawdę namiesza nam w głowach?

Iluzja polegała na tym, by wyglądało, że przychodzi mu to z łatwością, podczas gdy mózg pracuje na najwyższych obrotach.

Mentalista – Camila Lackberg, Henrik Fexeus

Iluzja zbrodni

W parku rozrywki w Sztokholmie stoi skrzynia, znana z występów iluzjonistów. Początkowo wszystko wygląda niewinnie, prawda? Gdyby nie to, że w środku znajduje się kobieta, która została przebita mieczami. Efekt nieudanej sztuczki iluzjonisty i szybka ucieczka czy może zaplanowane działania bezwzględnego mordercy? Inspektor policji Mina nie wie, od czego zacząć śledztwo. Jak rozpoznać nieudolne działanie, a jak celowe zabójstwo? Zwraca się po pomoc do znanego iluzjonisty, Vincenta. Nagle się okazuje, że wyścig z czasem się zaczął, zegar nieubłaganie tyka, a sprawa zaczyna przyjmować większy obrót. Rozpoczyna się śmiertelna wyliczanka, bo wiedzą jedno: ofiar będzie więcej. Szaleństwo się dopiero rozpoczyna… Jak być o krok przed mordercą? Jak czytać mu w myślach? Co jest wskazówką do rozwiązania zagadki, a co zmyłką? Ile osób musi zginąć, aby policja wpadła na trop?

Mentalista w akcji

Na całym świecie mówi się o fenomenie tego duetu, a ja wam powiem jedno: nic dziwnego! Połączenie mistrzowsko uplecionej intrygi z zawiłościami ludzkiej, jakże mrocznej, psychiki to strzał w dziesiątkę. Od pierwszych stron akcja nie zwalnia tempa, rozpoczynamy jazdę bez trzymanki. Jestem zakochana w tym, jak autorzy bawią się czytelnikiem. Jeśli już myślisz, że wszystko wiesz, a rozwiązanie zagadki zostało podane na tacy, to prędko dowiadujesz się, że i Ty jesteś ofiarą iluzji: iluzji pióra duetu Lackberg i Fexeus. Sięganie po demony przeszłości pozwala nam powoli odkrywać prawdę, nie tylko o mordercy, ale o naszych głównych bohaterach. Warto wyróżnić, że psychologia postaci, jak i sztuki, aby zmylić czytelnika, to najmocniejsza strona książki. Nie spotkałam jeszcze takiego kryminału, aby poruszał tak wiele zawiłości ludzkiej psychiki, każdy z bohaterów jest jakiś, ma własne demony, własne problemy. Podoba mi się, jak zostały poruszone kwestie nerwicy natręctw czy wyjątkowej pracy mózgu iluzjonisty. Ta machina napędza się, jak wir wciąga i nie daje wytchnienia, nie czułam w ogóle ciężaru powieści, nie chciałam w ogóle odchodzić od książki. A ta ma przeszło 680 stron i wiele z nas będzie myślało, że będzie czytało długo, a już na pewno z przerwami.

Czy wszystkie sztuczki polegają na udawaniu, że się zadaje komuś śmierć?

Mentalista – Camila Lackberg, Henrik Fexeus

Kryminał, który namiesza Wam w głowach!

Jeśli podchodzicie do tej książki z jakimiś oczekiwaniami, to przestańcie. Mentalista i tak zamąci Wam w głowach. To, jak jest prowadzona akcja, ile razy jesteśmy w stanie dać się nabrać fałszywym tropom… Wolę unikać takich sformułowań, ale duet Lackberg i Fexeus udowadnia, że można poprowadzić mistrzowsko fabułę, misternie zapleść tak intrygę, zagadkę, że czytelnik cały czas ma się na baczności. Bo nigdy nie wie, co może się wydarzyć na następnej stronie. Brakowało mi takiego świeżego powiewu w kryminałach, a jednocześnie zagłębiania psychologii nie tylko sprawcy, ale także naszych bohaterów. Nie mogę doczekać się kolejnej części, o ile policja nigdy nie jest szczęśliwa ze współpracy z konsultantem, który w dodatku jest cywilem, to mam nadzieję, że drugi tom będzie już niebawem. To może być jeden z moich ulubionych duetów, nie tylko pióra, ale przede wszystkim bohaterów: Mina i Vincent w pogoni za mordercą. Jestem ciekawa, co wydarzy się następnym razem w Sztokholmie, jaką zagadkę będziemy musieli odkryć i co ważniejsze: jakie mroczne sekrety skrywa jeszcze nas ludzki umysł. Wyśmienita uczta kryminalna dla każdego fana tego gatunku! Wyczekujcie książki w księgarniach od 23 marca.

Kup Mentalista w Empiku!

We współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca.

Udostępnij recenzję znajomym:

2 komentarze do “Mentalista – Camila Lackberg, Henrik Fexeus”

  1. Książki Lackberg znam tylko z jej słynnej serii kryminalnej, której jeszcze w całości nie przeczytałam. Nie przypuszczałam, że ta autorka może napisać (w duecie, ale zawsze) porywającą historię ze skomplikowanymi postaciami. Mam teraz wielką ochotę na lekturę „Mentalisty”, bo muszę sprawdzić czy też będę oczarowana 🙂

Dodaj komentarz