Przejdź do treści
Strona główna » Głębiej – Roderick Gordon, Brian Williams [Tunele T. 2]

Głębiej – Roderick Gordon, Brian Williams [Tunele T. 2]

Głębiej Rodericka Gordona i Briana Williamsa to drugi tom niezwykłej i mrocznej serii Tunele. Ta fantastyczna historia pozwala nam podróżować do wnętrza ziemi, w którym czyha wiele niebezpieczeństw. Darzę ją sentymentem, bo już w pierwszym tomie miałam wrażenie, że jest to Metro 2033 Glukhovskiego dla młodszych czytelników z zagadką i misją znalezienia ojca. Pamiętam, jak w liceum sięgnęłam po książkę rosyjskiego pisarza, a potem bałam się jeździć metrem. Wszak nam książkoholikom tak ciężko odciąć fikcję od rzeczywistości, gdy wyobraźnia tak szaleje!

Czym tym razem  zaskoczy nas pisarski duet?

Już w pierwszej części (recenzja) czternastoletni Will został wystawiony na trudną próbę, ale chęć poznania prawdy nie zatrzyma go przed niczym. Mamy tutaj naprawdę oryginalny świat w fantastyce młodzieżowej, bardzo szeroki i barwny. Razem z Willem i Chesterem zostajemy wrzuceni w wir niebezpiecznej przygody. Chłopcy są zmuszeni do walki o przetrwanie. Wyzwań nie brakuje, a Styksy, którzy nie mają skrupułów, wciąż depczą im po piętach. O czym spiskują Styksy? Dlaczego stanowią zagrożenie dla Górnoziemia? Co skrywa w sobie głębia? Gdzie jest tato Willa? Pytań w głowie czytelnika pojawia się coraz więcej, a zagadka dopiero się zaczyna…

„A potem… Potem co? Nie miał zielonego pojęcia. Nie sięgał myślami tak daleko. Choć starał się ze wszystkich sił, nie potrafił sobie wyobrazić, jak potoczą się ich losy. Wiedział jedynie, że cała historia zakończy się szczęśliwie, jeśli tylko odnajdą ojca. Czuł to.”

Jeszcze ciemniej, jeszcze mroczniej i jeszcze głębiej!

Pojawia się coraz więcej postaci, stworów, broni. Autorzy poszerzyli mapę świata o kolejne poziomy. Głębia staje się coraz bardziej interesująca, bo z każdą kolejną stroną zastanawiałam się, co może jeszcze skrywać. Tu mamy wyraźnie pokazane, że wyobraźnia nie ma granic. Mam wrażenie, że autorzy celowo w każdej chwili chcą zaskoczyć czytelnika i utrzeć mu nosa, wymyślając coraz to ciekawsze rozwiązania. Nie powiedziałabym, aby ta seria była dla młodszych, czytelnika otula mrok, przez co znajdą się fragmenty przeznaczone dla starszej młodzieży. W głębi jest prawdziwe niebezpieczeństwo, a każdy dzień spędzony w ciemności może okazać się tym ostatnim.

Masz odwagę wejść Głębiej?

Wielowątkowość powieści pozwala nam zobaczyć wszystko z wielu perspektyw, bo Roderick Gordon i Brian Williams stworzyli naprawdę złożony świat. To niezwykle dynamiczna przygodówka, która zamyka nas w klaustrofobicznych tunelach we wnętrzu ziemi. Nieustająca pogoń za prawdą, poszukiwaniem bliskich i walka o własne życie bohaterów sprawiają, że całą serię lepiej czytać tom po tomie. Podoba mi się to, jak rozwijają się te postacie, jak nie są idealne, pełne odwagi i brawury, ale mają też swoje momenty zwątpienia. Jak szybko się okazuje, Głębiej rządzi się swoimi prawami i jeśli nie znasz zasad, szybko zginiesz w tunelach.

Drugi tom Tunele w Empik!

Współpraca z Wydawnictwem Wilga.

Dodaj komentarz