Przejdź do treści
Strona główna » Gówno prawda – Alexandra Reinwarth

Gówno prawda – Alexandra Reinwarth

Jak radzić sobie z emocjami?

7🐾 /10

Poradnik na miarę dzisiejszych czasów, który pokaże nam jak radzić sobie z tym, co nas przytłacza. Alexandra Reinwarth w „Gówno prawda” definiuje pułapki myślowe. Sami w nie wpadamy, nakręcając spiralę negatywnego myślenia. Jak poprawić swoje samopoczucie? Słyszeliście kiedyś o efekcie tunelowym albo byliście zdenerwowani, bo ktoś wyświetlił wiadomość, ale nie odpisał?

Ten poradnik pozwoli nam zrozumieć swoje myślenie, ale nie da nam krok po kroku wytycznych, co powinniśmy zrobić, aby zadbać o swoje szczęście i komfort psychiczny. To co mi się podoba to to, że autorka po każdym rozdziale zostawia pytania, które możemy sobie zadać i zrozumieć błędy w postępowaniu. Czasami nieświadomie negujemy własną pracę, nie mówiąc już o tym, że sami na siebie patrzymy jak na potwory. Jak w ogóle siebie docenić, gdy uważamy, że otacza nas brutalny świat? Czy słyszeliście o tym, że nieświadomie potrafimy dopisać komuś cechy przez jedną, która rzuciła nam się w oczy? Jak przestać się przejmować? Autorka w ciekawy sposób stosuje na nas tricki psychologiczne, aby pokazać jak to działa. Nie spodziewałam się, że tyle razy pozostawiamy nasz los w cudzych rękach albo uzależniamy nasze szczęście od pewnego czynniku. Na przykład: kupię ładną czerwoną sukienkę, gdy w końcu schudnę 10 kg. Gdybym naprawdę nie była zadowolona z tej pracy, to szybko bym ją zmieniła. Ile razy to sobie powtarzamy? Autorka uczy nas, aby nie chować uczuć w kieszeń, żeby częściej skupiać się na naszym komforcie psychicznym. Zdefiniowała też pojęcie „wewnętrznego klauna”, który zabrania nam ryzykować i próbować nowych rzeczy. Podobało mi się przedstawienie nas ludzi jako tych wygodnickich, nie walczących o swoje, akceptujących stan, takim jakim jest. Ile razy boimy się powiedzieć, że nam coś nie gra? Ile razy zapominamy wspominać o swoich potrzebach, aby nikogo nie zranić? Jak poradzić sobie z ludźmi, którzy ściągają nas w dół? Czy „nie” zawsze znaczy „nie”?

Książka otwiera oczy, pozwala zrozumieć mechanizmy naszej psychiki i emocji, lecz zabrakło mi takiego jasno określonego, co zrobić, aby nie wpadać w te pułapki myślowe. Zdecydowanie polecam, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat, bo autorka w sposób humorystyczny krok po kroku zdradza tajemnice, stawiając na konkrety.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Otwarte.

2 komentarze do “Gówno prawda – Alexandra Reinwarth”

Dodaj komentarz