Przejdź do treści
Strona główna » Dracul – J. D Barker Dacre Stoker

Dracul – J. D Barker Dacre Stoker

Z tajemnicą do grobu

8🐾 /10

Powieści pełne grozy i tajemnic to mój pierwszy wybór podczas jesiennego czytania. Uwielbiam poczuć ten klimat na własnej skórze, a duet Barker & Stoker spełnił moje oczekiwania. To niesamowite jak słowa mogą działać na nasze zmysły. Jedną z pierwszych informacji, o jakiej się dowiadujemy, że historia wydarzyła się naprawdę, a to tylko spisane wspomnienia.

Jeśli spodziewacie się spotkać najsłynniejszego wampira świata, to się zawiedziecie. Poznajemy Brama Stokera jako małego chłopca. Autor klasyku literackiego „Dracula” jest najmłodszych lat jest chorowity. Hermetyczność miasteczka i wielki strach przed chorobami w tamtych czasach sprawia, że Bram staje się odludkiem. Zamknięty w domu ma kontakt tylko ze swoim rodzeństwem jak i nianią, ciocią Ellen. Kobieta lubi znikać na kilka dni, a im bardziej dzieci dociekają, tym się okazuje, że wcale nie są bliżej prawdy. „Dracul” to układanka, prawdziwa tajemnica, którą jako czytelnicy krok po kroku poznajemy. Czujemy niepokój, ten oddech śmierci na swoim karku. Niesamowitego klimatu nadaje sama forma powieści, historia oparta jest nie tylko o pamiętnik, ale także listy, fragmenty gazet oraz zeznania świadków. Rzeczywistość przestaje istnieć, przenosimy się w czasie do wiktoriańskiego gotyku, zatracając się w opowieści. Mrok otula strony powieści, choć początkowo fabuła się wolno rozkręca, a tajemnica czasami sprawia, że czytelnik gubi wątek, im dalej, tym jest lepiej.

Autorzy w interesujący sposób kreują postacie, każda z nich jest po coś, ma przekazać nam kolejną wskazówkę do poznania sekretu cioci Ellen. Otaczający ją mrok przypomina baśniową aurę, a zagadkowość dodaje klimatu. Ciekawość dzieci prowadzi ich do kolejnych niebezpieczeństw, a ich przygody nie kończą się wraz z dzieciństwem. Nie spoczną dopóki nie poznają prawdy o kobiecie, która zaopiekowała się Bramem podczas choroby.

„Dracul” to opowieść o tęsknocie, poszukiwaniu, ale także o manipulacji naszych zmysłów. Historia miesza nam w głowach, momentami czułam gęsią skórkę, mając wrażenie, że jestem tam, gdzieś, razem z bohaterami. Powolne tempo powieści podkreśla trud poznania prawdy, brakowało mi nieco zwrotów akcji, ale przez umiejętne budowanie aury tajemniczości książkę na pewno zapamiętam jako wyjątkową. Nic dziwnego, że została nominowana do nagrody Goodreads.

Ta powieść Was zaskoczy i pokaże inny klimat wampirzego półświatka.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwo Czarna Owca.

Książka dostępna w promocyjnej cenie na empiku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *