Przejdź do treści
Strona główna » Wyobraź to sobie – Łukasz Jach

Wyobraź to sobie – Łukasz Jach

Wyobraź to sobie to kolejna popularnonaukowa propozycja od Wydawnictwa Poznańskiego z serii ZROZUM. Są to książki, które mają otwierać nam oczy na świat i w sposób lekki, acz merytoryczny, przybliżać nam konkretne kwestie. Dr Łukasz Jach w swojej książce przedstawił nam psychologiczną opowieść o bujaniu w obłokach. Jakie ciekawostki przygotowała dla nas wyobraźnia?

@zkotemczytane

Wyobraź to sobie!

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak często bujamy w obłokach? Dlaczego często nie jesteśmy w stanie się skupić, a uciekamy myślami hen gdzieś tam daleko? Zawsze fascynowała mnie wyobraźnia, w końcu już Anne z Zielonych Szczytów powiedziała nam, że bujna wyobraźnia to tylko zaleta i trzeba być otwartym na świat. A przecież wyobraźnia to takie potężne narzędzie! Możemy wizualizować sobie sukces (lub pasmo porażek) czy dzięki fantazji poprawiać relacje z partnerem. Nie spodziewałam się, że każdy inaczej buja w obłokach. Dr Łukasz Jach pokazuje nam, co przychodzi jako pierwsze do naszej głowy: słowo, myśl, a może dźwięk, kształt? Początkowe rozdziały poruszają wiele psychologicznych podstaw, których język może się momentami wydawać za skomplikowany. Autor starał się zapewne zbudować fundament wiedzy w głowie czytelnika, lecz może to przytłoczyć osobę zupełnie niezwiązaną z psychologią. Konstrukcja książki przypomina tę z publikacji naukowych, skupiająca się na wynikach badań naukowych, a dopiero później następuje przekazanie ciekawostki. Jest to forma, która idealne sprawi się dla osób lubiących doczytywać książki popularnonaukowe i dawkować sobie wiedzę. Brakowało mi trochę ciekawostek, przykuwających uwagę i zaskakujących czytelnika. W końcu nie ma co się oszukiwać, czytelnik też stara sobie wyobrazić to, co będzie na niego czekało w książce. A ja lubię same soczyste ciekawostki!

Czego się dowiesz?

Wyobraź to sobie to pigułka wiedzy o wyobrażeniach, fantazjach i obrazach, które spontanicznie pojawiają się w głowie. Bo jeśli poproszę Was o wyobrażenie sobie jabłka, to czy wszyscy zobaczycie przed oczami czerwony czy zielony owoc? Wyobraźnia lubi płatać nam figle. Nie sądziłam, że każdy z nas inaczej zapamięta wypadek samochodowy, bo pamięć będzie silnie konkurować z obrazami z wyobraźni. Dr Łukasz Jach w sposób konsekwentny odkrywa przed nami kolejne warstwy tajemniczości, krok po kroku wprowadzając nas w świat fantazji. Jak wielu ludzi snuje fantazje o morderstwie? A jak to wygląda z naszą seksualnością? Czy fantazjowanie o naszym partnerze jest w stanie poprawić nasze relacje? O czym fantazjujemy? Czego pragniemy? Czy zdradzanie wpływa na jakość nasienia? A jaką pozę przybieramy, gdy szukamy partnera? Czy jesteśmy innymi ludźmi? Dr Łukasz Jach merytorycznie przedstawia wyniki badań, które mają wytłumaczyć coś, co wydaje nam się oczywiste, naturalne. Tylko nagle się okazuje, że każdy z nas inaczej wyobraża sobie rzeczy, a bujanie w obłokach może mieć różne rejony. I co tu można powiedzieć: ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Czas na ćwiczenia!

Wyobraź to sobie wyróżniają ćwiczenia, które przygotował autor, aby rozbudzić wyobraźnie czytelnika, a w niektórych przypadkach rozruszać szare komórki. To naprawdę niesamowita sprawa, bo nie spotkacie takiej formy w żadnej książce. Lubię to, jak lektura skłania do refleksji. Nagle zaczynamy się zastanawiać nad kwestiami, których złożoności nie widzieliśmy wcześniej, albo które zaczynają nabierać dla nas nowego znaczenia. Dzięki Wyobraź to sobie rozpoczniesz przygodę o krainie wyobraźni od pożądania, strachu i morderczych inspiracji. Nagle się okazuje, że wyobraźnia może pełnić terapeutyczną funkcję, a psychologiczne pułapki naszego umysłu stają się niezwykle fascynujące.

Kup Wyobraź to sobie w Empik!

We współpracy z Wydawnictwem Poznańskim.

1 komentarz do “Wyobraź to sobie – Łukasz Jach”

Dodaj komentarz