Przejdź do treści
Strona główna » Rodzina Monet. Królewna – Weronika Anna Marczak

Rodzina Monet. Królewna – Weronika Anna Marczak

Rodzina Monet Weroniki Anny Marczak to seria, którą pokochało miliony Polaków.  Swoje pierwsze kroki stawiała na jednej z najpopularniejszych platform: Wattpadzie, gdzie w odcinkach była publikowana historia. Miłość czytelników do serii spowodowała, że w końcu Rodzina Monet trafiła na polski rynek wydawniczy nakładem Wydawnictwa You&Ya, zyskując na jeszcze większej popularności. To jeden z najchętniej pokazywanych tytułów na Tiktoku, a #rodzinamonet zyskał potężne wyświetlenia.

Co kryje się więc za tą serią i dlaczego tak trudno się od niej oderwać?

Seria opowiada o niespełna szesnastoletniej dziewczynie Hailie, która traci mamę i babcię w wypadku samochodowym. Okazuje się jednak, że jej rodzina skrywała pewne sekrety… Hailie trafia pod opiekę prawną jej braci, którzy mieszkają w Ameryce i zdecydowanie nie są tacy, jak sobie wyobrażała w samolocie. Nowy dom, nowe środowisko, obcy ludzie, którzy nagle stają się jej rodziną, a do tego piętrzące się sekrety i tajemnice. Kim tak naprawdę jest Rodzina Monet? Recenzje pierwszego tomu możecie przeczytać tu – bowiem Królewna to I część II tomu, jej kontynuacja ma ukazać się 22 lutego 2023 roku. I to jest zdecydowanie coś, na co czekam jak na Świętego Mikołaja! Moim zdaniem ta seria nie powinna być tak dawkowana…

Weronika Anna Marczak naprawdę wie, jak oczarować czytelnika i sprawić, że nie będzie mógł się oderwać od historii. Tym razem po początkowych perypetiach wybieramy się na wakacje do Tajlandii, a już wtedy pojawia się pierwszy zwrot akcji. Jak się okazuje, Rodzina Monet nie należy do godnych zaufania, bo skrywa w sobie wiele tajemnic i na Hailie czeka bardzo trudne zadanie. Dociekanie i dążenie do poznawania prawdy może okazać się bardzo gorzką życiową nauczką. A jakie to były tajemnice, zwroty akcji i kolejne sekrety, to już musicie dowiedzieć się sami!

„Nieważne, jakiej wagi ciężarki podniesiesz na siłowni lub jak często zapłaczesz w samotności. Siła to coś więcej, to determinacja, a ty moja królewno, determinację masz we krwi. Jesteś Monet.”

Rodzina Monet to przede wszystkim rozrywka, która zadba o Wasz relaks. 

Ta historia jest rollercoasterem emocji, angażuje czytelnika niemal od pierwszej strony. Bardzo szybko możemy poczuć wspólną nić porozumienia z jednym z bohaterów, stawać w jego obronie, kibicować w trudnych sprawach. Ponadto to w końcu historia mówiąca językiem młodzieżowym. Hailie jest jedną z nielicznych bohaterek w literaturze, która mówi, zachowuje się i myśli jak piętnastolatka. Nie jest nad wyraz dorosła, popełnia błędy, robi głupie rzeczy, najpierw mówi, a potem myśli. Ma być infantylna, ma dopiero uczyć się odpowiedzialności, rozsądku. Burze emocji, trudy dojrzewania i robienie głupich rzeczy to stały element okresu nastoletniego, więc w końcu nie została zakrzywiona rzeczywistość i nastolatka zachowuje się jak na nastolatkę przystało.

Rodzina Monet doskonale wpisuje się w ramy gatunkowe, a lekkość języka i nieustające zwroty akcji sprawiają, że książka się sama czyta. Czyżby to nie było idealne rozwiązanie dla młodzieży, która pragnie rozpocząć swoją czytelniczą przygodę? Młodzieżówka musi jednak spełnić jeszcze jedno zadanie oprócz tej lekkości, powinna poruszać ważne wartości dla młodego czytelnika. 

Czego więc możemy nauczyć się od Rodziny Monet? 

Po pierwsze, że nie każda rodzina jest idealna. Nawet tam, gdzie teoretycznie Hailie powinna żyć jak pączek w maśle, okazuje się, że są problemy, które należy rozwiązywać rozmową. Weronika Anna Marczak cudownie z wielu perspektyw pokazuje, jak bardzo się różnimy i że życie w rodzeństwie, pod wspólnym dachem, wcale nie jest prostą sprawą, a komunikacja to podstawa. W tej historii, jak i w każdym życiu, pojawiają się treści wrażliwe (np. zaburzenia odżywiania, przemoc), jednak autorka nie zamiata ich pod dywan. Pokazuje skalę problemu, tłumaczy i szuka rozwiązań. Każdy z bohaterów popełnia błędy, nawet ten, którego moglibyśmy o to nie podejrzewać… Rodzina Monet także zachęca do pracy nad własnym poczuciem wartości. Ta historia pokazuje, że to TY jesteś ważny, to TY masz być szczęśliwy, to o SIEBIE musisz zadbać. 

Wattpad – rozrywka dla mas

Spotkałam się ze złośliwymi komentarzami, że to rozrywka dla mas, która nic nie wnosi. Jeśli młodzieżówka jest napisana tak lekko, tak angażuje czytelnika emocjonalnie, nie brakuje w niej humoru i sytuacji, w których czytelnik sam się odnajdzie, a w dodatku poruszane są wartości, to moi mili mamy bestseller. Książkę, którą kochają miliony Polaków, bo każdy młody człowiek (będący grupą docelową) pragnie usłyszeć, że jest wyjątkowy, że problemy, z którymi się zmierza, ma również główna bohaterka. Każdy nastolatek odnajdzie tam siebie. Pod przykrywką lekkiej historii rodzinnej z nutą niebezpieczeństwa i całym morzem sekretów może wynieść wartości. To jak dla mnie jest sukces i będę ją Wam serdecznie polecać, bo i ja się w niej zakochałam. Życzę więcej takiej „rozrywki dla mas” na rynku wydawniczym, bo takie książki są nam potrzebne. Odliczam dni, miesiące do kolejnych tomów, bo jedno muszę powiedzieć na minus. Tak się książek nie kończy. 

Rodzina Monet w Empik!

We współpracy z Wydawnictwem You&Ya.

Dodaj komentarz