Przejdź do treści
Strona główna » Morderstwo nie jest takie proste – Carla Valentine

Morderstwo nie jest takie proste – Carla Valentine

Morderstwo nie jest takie proste to zderzenie true crime z kryminalnymi historiami Agathy Christie. Carla Valentine, specjalistka od medycyny sądowej, zrobiła analizę powieści jednej z najznakomitszych pisarek kryminałów. Czym inspirowała się Agatha Christie? Jak daleko była od prawdy? Gdzie leży granica między nauką a literacką twórczością? Czy aby na pewno Morderstwo nie jest takie proste?

@admin

Wszystko zaczyna się od zbrodni…

Autorka zabiera nas w podróż śladami kryminalistycznymi po powieściach, które znamy i kochamy. Zawsze zastanawiałam się, jak bardzo może pozwolić sobie pisarz w trakcie prowadzenia literackiego śledztwa. Agatha Christie słynie z nieprzewidywalnych zwrotów akcji, umiejętnie budowanego napięcia, ale także z tego, że wyprzedzała swoje czasy metodami kryminalistycznymi. Carla Valentine pokazuje nam na przykładach, jak wielka pisarka potrafiła wizualizować coś, bez czego współczesna kryminalistyka nie mogłaby już istnieć. Rękawiczki, odciski palców, badanie trajektorii lotu? Już teraz wydają nam się to standardowe procedury, ale za czasów Agathy Christie kryminalistyka (i kryminologia) dopiero rozkwitały. 

„Podobno Agatha prawie nigdy nie wzorowała swoich postaci na prawdziwych osobach, bo dla niej wcale nie wstawały się bardziej realistyczne. Musiała je wymyślać, by móc z nimi robić to, co przyszło jej do głowy. Stawały się czymś w rodzaju marionetek. Gdyby istniały naprawdę, znałaby ich cechy charakteru i proces myślowy, które mogłyby nie pasować do przewidzianych dla nich w opowieści zachowań.”

Tłumaczenie: Jakub Michalski

Bo Morderstwo nie jest takie proste!

Agatha Christie jest przedstawiana właśnie jako pionierka kryminalistyki. Autorka zabiera nas w podróż zbrodni za pomocą ośmiu rozdziałach po sprawach, na jakie każdy dobry detektyw powinien zwracać uwagę na miejscu zbrodni: odciski palców, ślady kryminalistyczne, balistyka, dokumenty i pismo odręczne, odciski broni i ran, analiza plam krwawych, autopsja i toksykologia. Do książki dołączono rewelacyjne zestawienia metod działania morderców w książkach Agathy Christie oraz powieści, w których wykorzystano mapy i schematy pomieszczeń. Na wyróżnienie również zasługuje spora bibliografia, będąca najlepszym dowodem na merytoryczne przygotowanie Carli Valentine. Tak wiele można dowiedzieć się z tej książki! Nie tylko o samej twórczości Christie, ale przede wszystkim ciekawostek związanych z kryminalistyką. Wiedzieliście, że początek „daktyloskopii”, a raczej świadomego używania odcisków palców jako podpisu, miał swoje miejsce u Babilończyków za czasów Hammurabiego? A może zastanawialiście się, czym są listy pisane zatrutym piórem? Albo jakie wielkie zbrodnie w całego świata inspirowały Agathę Christie do kolejnych powieści? Kto próbował naśladować morderców z książek? 

True crime vs kryminał.

Zetknięcie się faktów naukowych, kryminalistyki z literacką twórczością to doskonała rozrywka dla fanów nie tylko Agathy Christie. Każdy, kto lubi czytać o zbrodniach, odnajdzie się w Morderstwo nie jest takie proste. Tłumaczenie Jakuba Michalskiego sprawiło, że nie czuje się ciężaru wiedzy i ciekawostek, przez książkę się po prostu płynie, a każde nowinki chłonie jak gąbka. Przekonajcie się, czy istnieje zbrodnia doskonała i dlaczego Christie była wirtuozem kryminalistyki. Bardzo Wam polecam tę kryminalną przygodę!

Zobacz materiały dodatkowe do Morderstwo nie jest takie proste.

We współpracy z Wydawnictwem SQN.

Udostępnij recenzję znajomym:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *