Przejdź do treści
Strona główna » Kontener – A. M. Ollikainen

Kontener – A. M. Ollikainen

Kontener to mroczny początek fińskiej serii. Skandynawskie kryminały cieszą się dużym uznaniem, zabierając nas do świata zbrodni i seryjnych morderców. Jednak stosunkowo rzadko autorzy zabierają nas do Finlandii. Co przyszykowała dla nas Czarna Seria? Czy Ollikainen będą godną konkurencją dla Lackberg? Przekonajmy się!

@zkotemczytane

Fińska zbrodnia.

Odnalezienie kontenera ze zwłokami wstrząsa policjantami. Tak charakterystyczna zbrodnia może być tylko początkiem serii morderstw, które budzą strach miasteczka. Okazuje się, że morderstwa mogą mieć charakter rasowy, a policjanci zaczynają szukać punktów wspólnych. Po sprawdzeniu wpływowych właścicieli posesji, na których znaleziono Kontener, wychodzą kolejne prawdy na jaw. Ich inwestycje biznesowe w Namibii zaczynają budzić wątpliwość, a akcja książki zaczyna pędzić, porywając nas w intrygujące poszukiwania mordercy.

Kto zabił?

Kontener to dzieło duetu pisarskiego małżeństwa Ollikainen. Autorzy utkali zgrabną intrygę, lecz wielowątkowość powieści może zabijać jej tempo. Choć ze wszelkich sił chcemy się dowiedzieć, kto i dlaczego zabił, skupiamy się na innych postaciach, przez co zabijane jest napięcie. Długo musimy czekać, aby wątki splątały się ze sobą i czytelnik mógł zrozumieć, dlaczego autorzy tyle czasu skupiali się na motywach sztuki czy przeszłości rodziny. To napięcie sięga zenitu pod koniec książki, gdy puzzle układają się w całość, lecz dla wielu osób to nierówne tempo może negatywnie wpływać na odbiór książki. Na uwagę zasługują również intryga, matactwa biznesowe, a także fiński klimat miasteczka. Autorzy w sposób poprawny prowadzą nas przez kolejne etapy śledztwa, lecz opowieść pozbawiona jest zaangażowania emocjonalnego i fałszywych tropów, co dla mnie jest charakterystyczne w powieściach skandynawskich.

Kontener początek mrocznych zbrodni!

Mimo wszystko to obiecujący początek serii, która zapewni nam klimat skandynawskiej zbrodni, leniwego snucia się akcji i intrygi wyróżniającej się spośród konkurencyjnych książek. Wprowadzenie wątku dyskryminacji rasowej, nuty artystycznych elementów i międzynarodowych biznesów będą dobrym początkiem dla każdego czytelnika, który chce rozpocząć przygodę z kryminałami. Jestem ciekawa, jak Autorzy poprowadzą fabułę w drugiej części.

Kup Kontener w Empik!

We współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca.

Udostępnij recenzję znajomym:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *